Švedijos ne provokacinė politika Rusijos atžvilgiu trumparegiška
Paskelbta 2015 rugpjūčio mėn. 25 d. | 0 koment.
Žymės:
Švedija,
NATO,
Lietuva,
Rusija,
Arkadijus Vinokuras,
V. Putinas
(Šis mano komentaras trumpesniu variantu buvo publikuotas stambiausiame Švedijos dienraštyje bei IT priede Dagens Nyheter,.)
Diskusija būti NATO nare ar ne Švedijoje kartais pagimdo absurdiškus politinius pasisakymus. Pavyzdžiui, valdančiosios Švedijos socialdemokratų partijos Riksdago narė Veronica Palm paskelbė, esą narystė NATO nesuderinama su feministine socialdemokratų vyriausybės politika. Komentaras, manau, nereikalingas. Tuo pat, pirmą kartą palankių narystei NATO švedų viršija pasisakančius prieš: 48 už, 35 prieš. Yra ir mokslininkų, manančių, kad Švedijos narystė NATO būtų Rusijoje traktuojama kaip provokacija. Juk jau dabar V. Putino režimas grasina Švedijai ir Suomijai karinėmis pasekmėmis narystės NATO atveju..
"Švedijos narystė NATO sutvirtintų Rusijoje eskaluojamą Vakarų aljanso nepagarbų požiūrį į Rusiją. Reikia atsisakyti ekspansyvios ir nepagarbios politikos. Todėl mes nerekomenduojame Švedijai tapti NATO nare". Tokį patarimą švedams duodą du Švedijos Karo akademijos mokslininkai, profesorius L. Hagström ir dėstytojas T. Lundborg. Ar tikrai narystė NATO būtų kažkaip provokuojanti V. Putino Rusija? Klausimas neteisingas. Rusiją „provokuoja“ bet kokie jos politikai neatitinkantys Vakarų veiksmai. Tai, ką siūlo švedų mokslininkai iš tiesų yra "Miunchenas 2". Jeigu dar kas pamena, tokia nuolaidžiavimo politika virto Antrojo pasaulinio karo prielaida.
Švedijos visuomenėje, jos politiniame elite šiuo metu vyksta atviros diskusijos būti ar nebūti NATO nare. V. Putino režimas i diskusijas sureagavo atviru grasinimu. Rusijos ambasadorius Švedijoje Viktoras Tatarincevas dienraščiui Dagens Nyheter pareiškė, kad Švedijos narystė NATO iššauktų atsakomąsias priemones. Dviejų Švedijos Karo akademijos mokslininkų mintys atspindi Rusijos poziciją. Jie teigia, kad NATO, santykiuose su Rusija, turėtų rinktis pragmatinę politiką (realpolitik). Jie, matyt, siūlo, atsisakius ”ekspansyvios ir nepagarbios” Vakarų politikos, leisti pačiai Rusijai pradėti psichoterapijos procesą, kuriam vadovautų pats V. Putino režimas? Ir kieno kaina? Tikriausiai Švedijos nepriklausomybės kaina finliandizacijos politikos pavyzdžiu.
Kažkas labai negerai su šių švedų mokslininkų istorine logika. Jie, tikriausiai, pamiršo, kad per pastaruosius 25-rius metus Vakarai atvėrė visas įmanomas ir neįmanomas duris Rusijai: bendradarbiavimas su NATO, G8, Nord Stream, ES valstybės tragiškai sumažino asignacijas gynybai, o NATO tapo popieriniu tigru. Taip pat ir milijardai nešvarių pinigų užplūdo Europą. Prieš du žiaurius karus Čečėnijoje ir Gruzijoje, dalies Moldovos okupaciją, Europa užsimerkė. Kokių dar priemonių reikėjo Vakarams imtis, kad patenkintų Rusijos ambicijas? Atsigulti ant nugaros ir leisti savo noru būti išprievartautais? Iš esmės jie tai ir darė. Tačiau Rusija vis agresyvėjo. Buvo okupuotas Krymas ir pradėtas karas Rytų Ukrainoje. O ir V. Putino režimas verčia Rusiją diktatūra, kurioje žudomi opozicijos politikai, žurnalistai, - jau virš 100 žurnalistų per pastaruosius dešimt metų,
Rusijos agresija prieš Ukrainą ir dalinė jos okupacija Vakarams buvo netikėta, ramiai sau miegant rožinėje pacifizmo lovoje. Tikėdamiesi geruoju numalšinti Rusijos agresiją, Vakarai kaip tik ir pasirinko tų dviejų švedų mokslininkų patarimą iš principo pakartoti N. Chamberlaino nuolaidžiavimo, sutaikinimo (appeasement) politiką. Rezultatas, – Ukrainoje tūkstančiai žuvusių, pusantro milijono pabėgėlių. Ir ne šiaip sau šie švedų mokslininkai rekomenduoja įsiklausyti į garsaus JAV Čikagos universiteto profesoriaus J. Mearsheimer nuomonę, kad Vakarai turėtų kaltinti patys save už NATO ir ES plėtrą į Rusijos "įtakos sferą". Tai yra pripažinti, kad tokia perversiška interesų sferą egzistuoja. ES būtent taip ir pasielgė Ukrainos sąskaita: nusprendė neduoti kovinių puolamųjų ginklų Ukrainai, sutiko su bedančiu Minskas I ir Minskas II. Už kampo laukia jau ir Minskas III. Beje, kas gali paneigti, kad Švedija, pasirinkus pasyvią politiką, vieną nelaimingą dieną taps Rusijos įtakos sferos dalimi? Juk Švedija nėra NATO narė.
Ir čia norėčiau atkreipti dėmesį į pačią sąvoką "NATO plėtra", kurią Rusija įvardija kaip nepagarbos Rusijai rodymą. Ir kaip pažeminimą. Tas mistinis „pažeminimas“ tapo agresijos prieš kaimynus esminiu pateisinimu. Taip pat siekiama Rusijos visuomenei įteigti, kad NATO yra kažkokia okupacinė galia, verčianti laisvas valstybes tapti jos narėmis. Todėl svarbu pabrėžti: teisinės bei demokratinės Baltijos valstybės ir buvusios Warszawos pakto narės laisvai ir savarankiškai, referendumais triuškinančiai pritarė narystei NATO ir Europos Sąjungai. Bet kaip tik toks okupacinio NATO įvaizdis smelkiasi iš Švedijos Karo akademijos mokslininkų kalbų. Regis, sąmoningai ar ne, jie dalyvauja Rusijos dezinformaciniame kare prieš Vakarus, prieš Švediją. To karo tikslas yra kaip tik įteigti Vakarų visuomenėms tik tokį Rusijos režimui naudingą vaizdą.
Mes, Baltijos valstybių visuomenės, pagrįstai traktavome Rusiją kaip galimą potencialią grėsmę. Tačiau ne kartą į mūsų siekį atkreipti į tai dėmesį, išgirdome niekinančias kalbas apie tuos baltus pastoviai praleidžiančius progą patylėti. Tai buvo ir 1990-taisiais. Bet mes buvome teisūs. Mes, mažesnės ES valstybės, negalime sau leisti didesniems žaisti už mūsų nugarų. Tai šia Lietuvos patirtimi norėčiau pasidalinti su mūsų draugais Švedijoje.
Tiesą sakant, žmonijos istorija niekada neįrodė, kad pataikavimas agresoriui mažina agresoriaus apetitą. Jeigu esu neteisus, tai atverkite kalėjimų vartus ir išleiskite į laisvę žmogžudžius bei kitokius smurtininkus. Jeigu ne narystė NATO, Rusija vienokiu ar kitokiu būdu jau būtų įsiveržusi į Baltijos valstybes.
Ar Švedija gali šiandien gintis viena? Tai, žinoma, priklauso nuo Šiaurės valstybių karinio bendradarbiavimo. Bet, su tokiomis nustekentomis Švedijos ir Suomijos karinėmis pajėgomis, klausimas yra rimtas. Mes, Baltijos valstybės, esame daug saugesni su NATO, nei už jos ribų.
Mažiausiai ko Švedijai reikia, tai vengti ne provokacinės politikos Rusijos atžvilgiu. Tokia trumparegiška politika greitai virstų keliaklupsčiavimu Rusijai. Šiandien esame priversti rinktis: laisvė arba patekimas į Rusijos interesų sferą su visomis iš to išplauksiančiomis pasekmėmis.
Jau laikas suprasti, kad Vakarai nenusipelno tokios rusiškos tikrovės. Nors, normalu, kad žmogui sunku su tokia bauginančia tikrove susitaikyti. Padėtis tikrai absurdiška: Rusija, vietoje mandagaus įėjimo per atviras duris į Vakarus, tas atviras duris bando pitekantropiškai išspirti. Jeigu mes tikrai norime padėti Rusijai ir sau, tai neturime pasiduodi V. Putino režimo šantažui. Nepamatuotos nuolaidos Rusijai tik sustiprina jos įsivaizdavimą, esą Europa, tame tarpe Švedija, yra silpna, nesugebanti priimti atitinkamus sprendimus. Pavyzdžiui, nesugebanti stiprinti ekonomines sankcijas, taip leidžiant Rusijai tempti šantažavimo gumą iki begalybės. Toks silpno įvaizdis tik stimuliuoja agresyvaus Rusijos režimo apetitą.
Taip, tiesa, kad Švedijos mintys apie narystę NATO Rusijoje suprantamos kaip grėsmė Rusijai. Na, ir kokių atsakomųjų priemonių Rusija gali imtis Švedijai nusprendus tapti NATO nare? Eilinį kartą pagrasinti branduoliniu ginklu? Tas grasinimas kaip tik ir parodo, koks silpnas šiandien V. Putino režimas yra. Pasirinkus “Rusijos negalima provokuoti” politiką, Vakarai taip ir liks atpirkimo ožiais už Rusijos tragišką užsienio ir vidaus politiką. Ar tai abu Švedijos Karo akademijos mokslininkai siūlo Švedijai?