Šarlotsvilio lietuviški (ne)atgarsiai
Paskelbta 2017 rugpjūčio mėn. 18 d. | 1 koment.
Žymės:
Šarlotsvilis,
JAV,
Lietuva,
D. Trump,
antisemitizmas,
nacizmas,
leftizmas,
antifa
JAV prezidentas Donaldas Trumpas turi problemų su vakarietiškomis demokratinėmis vertybėmis. Tai jis parodė jau ne vieną kartą. Pirmas jo pareiškimas, esą nėra jokio skirtumo tarp Vladimiro Putino Rusijos ir JAV, sukėlė didžiulį neigiamą atgarsį, ypač Rytų Europoje. Jo pasisakymas po įvykių Virdžinijos valstijos Šarlotsvilio mieste neiškrenta iš to paties neigiamo konteksto. Reaguodamas į „white supremacy“ – baltųjų viršenybės ideologijos rėmėjų, tai yra kukluksklano ir neonacių demonstrantų, susidūrimą su protestuojančiais prieš nacizmą ir rasizmą kairiaisiais bei anarchistais, D. Trumpas kiek padelsęs sukritikavo neonacius. Tačiau vėliau apsigalvojo ir dėl smurto apkaltino abi puses.
Pastaba teisinga iš pirmo žvilgsnio. Tačiau liko neaišku, kiek nuoširdžiai jis kritikuoja rasistus ir neonacius, šaukiančius „Šalin žydus!“, tuo pat teigdamas, kad abejose pusėse yra gerų žmonių. Kur? Tarp nacistų, antisemitų ir rasistų? Gal tikrai ne visi tokie, bet kad tie „geri žmonės“ drąsiai žygiavo po nacistinėmis vėliavomis, yra faktas. Panašūs pamąstymai buvo girdimi ir 2009 bei 2010 metais Vilniaus ir Kauno „tautininkų“ eitynėse, kuriose buvo šaukiami rasistiniai ir antisemitiniai šūkiai, puikavosi ir toliau puikuojasi juoda vėliava su kaukole. Eitynėse dalyvavo ir „geri žmonės“ bei vienas kitas politikas, aiškinantis, kad eitynių dalyviai yra normalūs žmonės. Lietuvos politinis elitas galiausiai vienareikšmiškai sukritikavo eitynių žinią.
Ir visgi Jungtinių Valstijų pokarinėje istorijoje JAV prezidentas pirmą kartą vienareikšmiškai nepasisakė prieš rasizmą. Prezidento D. Trumpo administracijos vadovas, generolas Johnas Kelly prezidentui kalbant atrodė labai nejaukiai. Gal todėl, kad puikiai išmano JAV istoriją ir žino, kad II pasaulinio karo metu tūkstančiai JAV karių padėjo galvas kovoje prieš nacius?
Belieka spėlioti, dėl kokių priežasčių D. Trumpas atsisakė kategoriškos kritikos neonaciams, pavertusiems konfederatų vadą Robertą E. Lee savo judėjimo simboliu. Juk žinoma, kad JAV pilietinio karo metu (1861-1865) konfederatai gynė vergiją, o pats generolas pasipriešino respublikonų norui suteikti balsavimo teisę keturiems milijonams buvusių vergų. Todėl nenuostabu, kad nuverstas paminklas R. E. Lee abiem pusėm simbolizavo visiškai skirtingas vertybes. Rasistams konfederatų generolas atstovauja „white supremacy“, kairiesiems ir demokratams tas pat generolas yra rasizmo įsikūnijimas.
Tęsinys alfa.lt