Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Viena tauta – dvi kančios

Viena tauta – dvi kančios

Paskelbta 2017 rugsėjo mėn. 18 d. | 6 koment.

Žymės: , , , ,

Rugsėjo 23 dieną Lietuvoje vėl bus minimos Holokausto aukos. Antrojo pasaulinio karo metais nacių vykdytas žvėriškas nusikaltimas žmoniškumui buvo nukreiptas pabrėžtinai prieš vieną tautą – žydus. Tikslas buvo aiškus – galutinis žydų tautos sunaikinimas. Tas naikinimas vyko pramoniniu būdu. Atitikmens tokio masto žmonių žudymui konvejeriu, dujų kamerose, žmonijos istorijoje nerasime. Kita vertus, pavyzdžių, kai lyg ir geranoriški kaimynai staiga pavirsta niekuo dėtų vaikų, moterų, senelių, vyrų žudikais, toje istorijoje apstu.

Lietuva šios skaudžios patirties išvengti nesugebėjo. Lietuva taip pat nesugebėjo išvengti ir dar vienos tragedijos – sovietų okupacijos, žudynių bei Lietuvos piliečių trėmimo į gulagus. Sprendžiant iš to, kad ant kiekvieno namo gedulo juostomis iškabinamos vėliavos trėmimams atminti, bet tokios pat vėliavos neiškeliamos Holokausto aukoms pagerbti (nors įstatymas tai nurodo), akivaizdu, kad kažkas labai negerai su tomis istorinėmis kančiomis tūlo lietuvio smegeninėje.

Kitaip tariant, etninį lietuvį kankina dviejų kančių naratyvas, kuriame vienas – Holokaustas – vis dar svetimas, vis dar kito, svetimo kančia. Atjautai kito kančiai neliko vietos ir ji vis dar šiandien sunkiai skinasi sau kelią bendrapiliečio lietuvio psichikoje.

  Kaip taip galėjo atsitikti? Kaip atkurtos 1918 metais Lietuvos valstybės politinis, dvasinis, verslo elitas sugebėjo formuoti tokią lietuvio neapykantą kaimynams bendrapiliečiams žydams, kad 1941 -1944 metais dekoruotas lietuvis karininkas, ūkininkas ar advokatas savanoriškai dalyvavo žudynėse ir turto plėšimuose? Net kunigas šventino nekaltų žmonių žudynėms skirtą ginklą, nekalbant apie mažaraščius ir šiaip banditus, dalyvavusius šitoje nekaltų žmonių žudynių bakchanalijoje. Taip, toje, kurioje buvo svaigstama ne nuo vyno, o nuo žudymo orgijos.

Atsakymas žinomas: dalies visuomenės neigiamą nuomonę apie žydus formavo poros tūkstančių metų žydų persekiojimo istorija Europoje. Po imperijų griūties etniniu – nacionaliniu pagrindu kūrėsi Vidurio ir Rytų Europos valstybės, kuriose žydas taip ir išliko svetimkūniu. Todėl atsikūrusioje prieškarinėje Lietuvoje taip pat greitai palankią dirvą susirado antisemitinė literatūra. Juolab, kad spartėjo konkurencinė kova tarp žydų ir lietuvių verslininkų. Pastaruosius vis dažniau rėmė politinis Antano Smetonos režimo elitas bei bankai, dažnai atsisakydavę suteikti paskolą žydų verslininkui.

A. Smetonos valdomoje vyriausybėje neliko žydų atstovų, o ir žydų kilmės lietuviams, norintiems įsidarbinti valstybės tarnyboje, lengva nebuvo. Taip, prisidėjo ir nacistinės Vokietijos propagandos kampanija prieš žydus, neva bolševikus – išdavikus. Taip, Lietuvos komunistų partijoje dalis buvo ir žydų, nors dauguma – lietuviai. Tarp jų – NKVD stukačius Petra Cvirka, Antanas Venclova ir dar aibė kitų žinomų lietuvių vardų. Taip pat tiesa, kad 1940-taisiais metais sovietinėje administracijoje dirbo ir žydai. Nedaug, apie 1000 žmonių.

99 proc. Lietuvos žydų sovietinės okupacijos metu taip pat neteko savo turto, ir taip pat buvo tremiami į gulagus. Tad menkas Lietuvos žydų kiekis okupanto administracijoje kaip ir neturėjo sukelti tokios aklos neapykantos žydams, kad jie, susidarius palankioms aplinkybėms, būtų masiškai žudomi pačių lietuvių rankomis. Proporcijos tarp prielaidų ir pasekmių nesueina. Tai kas tada? Mano supratimu – trauma. Lietuvą tarp 1939 ir 1941 metų ištiko dvi tragiškai pasibaigusios jos politinio ir dalies inteligentijos elito išdavystės, kurios tūlam lietuviui niekaip nebuvo suprantamos, nes savo mastais tiesiog neįmanomos suvokti. Todėl teliko tas išdavystes atmesti, o geriausia – apkaltinti ką nors kitą tomis išdavystėmis. O šiam tikslui žydai visada buvo šalia atpirkimo ožiais.

Pirmoji išdavystė buvo A. Smetonos vyriausybės intrigos, kurių dėka 1939 metais Lietuvos sienos buvo atvertos sovietų daliniams pagal Lietuvos–TSRS savitarpio pagalbos sutartis (Vilniaus ir Vilniaus srities Lietuvos Respublikai perdavimo ir Lietuvos–Sovietų Sąjungos savitarpio pagalbos sutartis). Už tai Lietuva suteikė sovietams teisę šalyje dislokuoti sovietų sausumos ir oro pajėgų dalinius. Tuo pat metu Suomija tokia išdavikiškai trumparegiška nebuvo. Suomiai beatodairiškai ginklu gynė savo valstybę Žiemos kare. Sutartis su sovietais baigėsi 1940 Lietuvos okupacija. Kaip elgėsi ponas A. Smetona? Nėrė per upelį į krūmus tiesiai į JAV. O Lietuvos kariuomenė ir jos besipuikuojantys karininkai? Jie pasidavė. Eilinį Lietuvos pilietį turėjo ištikti šokas. Taip ir atsitiko.

                                                                                      Tęsinys alfa.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Sveiki,

  paskolos pasiūlymas čia, jus domina? prašau dabar .. livingfountain.credit@yahoo.com

  Ar jus bankas atmetė? Ar turite blogą kredito kortelę?
  Ar turite neapmokėtas sąskaitas? Ar esate skolingas?
  Ar reikia steigti verslą?
  Ar jums reikia paskolos?

  Turime 3% palūkanų normos paskolą jums,
  Ir paskolos diapazonas nuo $ 500,00 iki $ 50,000,000.00 usd.

  Susisiekite su p. Klark Williams Via e-mail: livingfountain.credit@yahoo.com

  Informacija reikalinga:
  1. Pilnas pavadinimas: .........
  2. Kontaktinis adresas: ......
  3. Valstybė / miestas: ...........
  4. Šalis: .........
  5. Reikalinga suma: ..............
  6. Paskolos trukmė: ..........
  7. Telefono Nr .: ..........
  8. Mėnesinis gavimas: ...........

       Geriausiu atveju

     P. Klarkas Williamsas
           MD / generalinis direktorius

  Publikavo CLARK WILLIAMS, 2017 spalio mėn. 11 d. 09:32 (prieš 1 mėnuo)

 • Dėkui Jums, gerbiamas Edmundai.

  Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 20:24 (prieš 2 mėnesiai)

 • Gerb. Arkadijau, visada laikausi vėliavos kėlimo protokolo, o į minėjimą pernai ir sūnų vedžiausi. Nors sutinku, kalbėti ir įsisąmoninti dar daug reikia.

  Publikavo Edmundas, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 19:03 (prieš 2 mėnesiai)

 • PS. Mano knygos "Mes nežudėme" 32 egzemplioriai iškeliavo į Izraelį iš mano rankų. Jos išleidimą iš dalies finansavo ir žydų kilmės verslininkas bei fondas.

  Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:41 (prieš 2 mėnesiai)

 • Atsiprašoma ne per Rosh Hashana, bet per Yom Kipur. Tai tiek :)

  Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 17:38 (prieš 2 mėnesiai)

 • Arkadijus rasydamas rimtomis temomis, prasau prisimink kad esi zydas ir kad greitai Rosh Hasana. diena kai turesi atsiprasyti saviskiu (zydu) uz tai kad esi jiems padares. Kiekvienas turetu pradeti nuo saves ir kitaip nebus. savo pubilicistika ir pasisakymais pazeminai nemazai bendratauciu, pasirinkai tokia gyvenimo pozicija kai greitai liksi vienas su savimi. Prisimink ir zinok kai Sostenes dienu metu mugeje parduodavai savo knyga zydai net neziurejo i tavo puse o madinga barzdele nepaslieps tavo vidinio turinio. geros dienos

  Publikavo linkejimai, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 16:47 (prieš 2 mėnesiai)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2017 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design