Socialdemokratai turi kurti socialdemokratinę viziją Lietuvai
Paskelbta 2016 vasario mėn. 19 d. | 8 koment.
Žymės:
LSDP,
Darbo kodeksas,
socialinė ekonomika,
nepotizmas,
politinė etika
Socialdemokratai turi deklaruoti socialdemokratinę viziją Lietuvai ir politinę valią ją įgyvendinti. Viena yra banalios deklaracijos, kita – aktyvus gerovės valstybės įgyvendinimas konkrečiomis priemonėmis. Pirmiausia socialiai atsakingos rinkos kūrimu. Tai ir profsąjungų stiprinimas, ir bendradarbiavimas su verslu.
Svarbiausi socialiniai projektai – Darbo kodekso ir socialinio saugumo reformos – neatidėliotinai turi būti įgyvendinti. Bet visų pirma abi reformos turi ginti darbuotoją taip, kad, liaudiškai tariant, ir avis sveika liktų, ir vilkas sotus. Solidarumas, socialinė abipusė atsakomybė yra raktas į gerovės valstybę. Tai ir yra tai, ką vadinu socialiai atsakinga rinka.
Be solidarios, socialinės rinkos idėja grįstos ekonomikos įgyvendinimo ekonominė atskirtis Lietuvoje niekur savaime nedings. Lisabonos sutartyje (2009) vidaus rinkai priskiriama daugiau socialinių tikslų, pagrįstų socialine rinkos ekonomika, kuria siekiama visiško užimtumo ir socialinės pažangos.
Ypač šiame kontekste svarbus solidarumo aspektas, kuris yra vienintelis būdas mažinti ekonominę nelygybę Lietuvoje. Jau šiandien šiame kontekste velkamės Europai iš paskos. Tos nelygybės išraiška yra vos ne mažiausi ES atlyginimai, mažiausios pensijos, išsikerojęs „švogerizmas“, vokeliai ir politinė korupcija. Verslas turi prisiimti socialinę atsakomybę, nes žmonėms masiškai balsuojant kojomis, menksta darbo našumas, nyksta darbo jėga, kompetencija, vyksta protų nutekėjimas.
Solidarumas užtikrinamas stipriomis profesinėmis sąjungomis. Kai tokių nėra, pavyzdžiui, mokytojų streikai dėl aukštesnio atlyginimo nukreipia prieš juos privataus sektoriaus darbuotojus. Jų akyse tokie protestai yra amoralūs. Mat mokytojai turi visą teisę protestuoti viešai, nes juos gina valstybė. Niekas jų iš darbo neatleis. Privačiame sektoriuje po tokio protesto būsi išmestas lauk lyg musė iš barščių ir jau rytoj tavo vietą užims kitas, sutinkantis su blogiausiomis sąlygomis. Taip visuomenės grupės supriešinamos.
tęsinys lrytas.lt