Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Politinė opozicija kaip košmaras

Politinė opozicija kaip košmaras

Paskelbta 2017 rugsėjo mėn. 5 d. | 0 koment.

Žymės: , , , ,

Lietuvos politines partijas, regis, persekioja trys ramiai miegoti neleidžiantys košmarai. Pirmasis – pralaimėjimas rinkimuose. Antrasis – iškritimas iš Seimo. Trečiasis – darbas opozicijoje. Pakalbėsiu apie pastarąjį „košmarą“.

Paaiškinimų, kodėl darbas opozicijoje tapatinamas su visišku politiniu žlugimu, reikėtų ieškoti Lietuvos vyro psichologijoje. Taip, vyro, nes moterys Lietuvos politinėse partijose, paradoksaliai, jokio išskirtinio vaidmens nevaidina. Visų pirma dėl to, kad jų seimuose visada pritrenkiamai mažai, visų antra – jų mentalitetas niekuo nesiskiria nuo kolegų vyrų mentaliteto. (Mat bukumas, provincialumas, susireikšminimas ir erudicijos stoka lyties neturi.). Bet štai Danijoje opozicijos kultūra yra jėga, o mažumos vyriausybė puikiai kartu su opozicija tvarkosi.

Kaip Danijos mažumos vyriausybė eina į kompromisus ir tuo pačiu nepraranda politinio identiteto? Atsakymai yra du: partijų politika skiriama valstybės gerovei, o ne asmeniniams ar siauriems grupiniams interesams patenkinti. Ne veltui Danija garsėja žemiausiu pasaulyje korupcijos lygiu. O tai, kad nebus prarastas politinis identitetas, garantuoja kompromisai, neperžengiantys politinių principų ribų. Tokios yra aiškios politinių žaidimų taisyklės Danijos parlamente.

Mano kolegė, švedų politinė apžvalgininkė Susanna Birgersson (Expressen.se) taikliai pastebi, kad „Danijoje niekas nešaukia, kad mažumos vyriausybė būtinai turi būti viena atsakinga už šalį, niekas negrasina jai nepasitikėjimu, nebijoma, kad nebus iš ko reikalauti atsakomybės. Toks požiūris sudaro galimybę opozicinėms partijoms nekonfliktiškai siekti dalies savo politikos įgyvendinimo. Taip rinkėjas aiškiai mato, ką jo partija yra pasiekusi.“

Danijoje iš visų partijų parlamente, taip pat ir esančių opozicijoje, tikimasi aktyvaus poveikio mažumos vyriausybei. Būtent tai LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas vadina konstruktyvia opozicija. Deja, šito niekaip nesuvokia ir buvimo opozicijoje bijo socdemų frakcijos nariai Seime. Nesuvokia ir kai kurie mano kolegos lietuviškoje žiniasklaidoje. Jie sukasi tame pačiame lietuviškos politikos mentaliteto rate, todėl jų klausimai politikams atspindi vietines politikų baimes bei panieką opozicijos darbui. Opozicija „mūsyse“ tapatinama su bejėgyste.

 Tęsinys alfa.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

Šiame puslapyje komentarų dar nėra.

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2017 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design