Lenkijos kelias ne Lietuvai
Paskelbta 2018 vasario mėn. 12 d. | 2 koment.
Žymės:
Lenkija,
Lietuva,
Adrzej Duda,
Izraelis,
Ne vien tik Lietuva turi problemų su Holokausto tragedijos emocine patirtimi ir istorijos traktuote. Tačiau kitaip nei Lietuva, kuriai nekyla mintis įstatymais drausti su istoriniais faktais nieko bendro neturinčius pareiškimus, kaip antai „lietuviai – žydšaudžių tauta“, Lenkijos dešiniųjų vyriausybė pasirinko bausmės kelią.
Už ką? Už paplitusius teiginius, esą mirties koncentracijos stovyklos Lenkijoje buvo lenkiškos. Na, nebuvo jokių lenkiškų koncentracijos stovyklų, ką paneigė ir Vokietijos kanclerė A. Merkel. Tad kam toks istorijos mokslą politizuojantis ir žodžio laisvę ribojantis įstatymas? Esą gindama Lenkijos garbę, dešiniųjų vyriausybė priėmė įstatymą, numatantį bausti kalėjimu iki trejų metų tuos, kurie vokiečių Lenkijoje įkurtas mirties stovyklas viešai pavadins lenkiškomis. Trys metai ir už teiginį, kad lenkų tauta talkinusi naciams. Į Izraelio nerimą dėl galimo Lenkijos siekio klastoti istoriją, Lenkijos Vyriausybę remiantis tinklalapis „wPolityce“ viešina straipsnius, kaltinančius Izraelį sudarius sąmokslą su Briuseliu, Vašingtono žydų lobistais ir Lenkijos opozicija, idant pakenktų šalį valdančiai Teisės ir teisingumo partijai (TTP). Valstybinėje televizijoje TVP per vakarinę žinių laidą pasirodė antisemitiniai užrašai, skelbiantys, jog Izraelis naudojasi Holokausto tema siekdamas iš Lenkijos išvilioti milijardus.
Kad mirties stovyklos tikrai nėra lenkiškos (jas įkūrė nacistinė Vokietija, okupavusi Lenkiją), niekas nesiginčija. Bet, o kaip su faktais, kad nuo lenkų žudikų rankų nacių okupuoto#mce_temp_url#je Lenkijoje žuvo apie 200 000 Lenkijos žydų? (Szymon Datner. 1970). Ar už faktų skelbimą, pavyzdžiui, apie 1946 lenkų policijos, civilių pogromą prieš žydus Kielco mieste, kurio metu buvo nužudyti 42 tik ką iš mirties stovyklų namo sugrįžę žydai, sužeidžiant dar 40 žydų, ar kalbėdami apie šiuos įvykius mokslininkai, menininkai, rašytojai bus sodinami?
Tęsinys delfi.lt