Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Įtartinai išmani Roberto Dargio politika

Įtartinai išmani Roberto Dargio politika

Paskelbta 2013 spalio mėn. 9 d. | 0 koment.

Žymės: , , , ,

Eilinį kartą Lietuvos verslininkams gavus spyrį į užpakalį nuo Rusijos, eilinį kartą prabunda ir  verslininkai – politikai.  Teigiantys gerų tarpvalstybinių santykių filosofiją. Ją galima įvertinti trejais žodžiais: „Mes patys kalti“.  Atsakymas į tokį verslininkų  pareiškimą turėtų būti  aiškus ir nedviprasmiškas:  ne mes, Lietuvos valstybė, o jūs patys. Kol investuosite, eksportuosite į neprognozuojamas diktatūras, bukite malonūs  prisiimkite atsakomybę.  Valdžia čia ne prie ko. Šiuo atveju taip ir yra.

www.imcdb.org

Tačiau  pramoninkų federacijos prezidentas Robertas Dargis taip nemano.  Jis net  siūlosi dalyvauti bendroje su politikais gerinimo su Rusija santykių strategijos kūrime. Jis teigia: „Nėra dar tokio naujadaro Lietuvoje kaip „išmanioji politika“. Būtent tokios politikos atsiradimas, bent jau valdžios sluoksnių susitarimas, kokią mes ją norim turėti, tuo labiau, kad savo politiką Rusijos atžvilgiu Europos Sąjungos didžiosios valstybės tikrai turi“. Ir pateikia Suomijos pavyzdį, esą suomiai puikiai tvarkosi su rusais.  

Derėtų priminti R. Dargiui, kad Lietuva ne Suomija ir Rusijos požiūris į Suomiją jų bendrų politinių, istorinių, tradicinių ir taip toliau santykių  kontekste  kardinaliai kitoks.  Rusija, pone R. Dargi, niekaip negali atsikratyti agresyvios  imperinės nostalgijos iš jos glėbio išsprūdusiai Lietuvai.

Prieš teigdamas tokią iki nuobodumo kai kurių Lietuvos verslininkų kartojama mantrą  „mes kalti“ , galėtų susipažinti su Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko profesoriaus Benedikto Juodkos taikliu pastebėjimu: „Pagrindinės Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai kylančios grėsmės yra susiję su Rusijos šantažu Rytų partnerystės šalims“. 

Prezidentė taip pat ragina vyriausybė kreiptis į PPO sakydama, jog Lietuvai būtina ruoštis kreipimuisi į Pasaulio prekybos organizaciją dėl Rusijos tarnybų taikomų trukdžių lietuviškoms prekėms,  sakydama,  kad Vyriausybė kol kas neišnaudojo visų priemonių dėl Rusijos veiksmų Lietuvos atžvilgiu.

Tad kaip R. Dargis supranta jo teikiamą „išmaniąją politiką“?  Viena vertus jis pataria Lietuvai  kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO), aktyviai veikti bendrą ES ekonominę politiką Rusijos atžvilgiu. Šis patarimas visiškai teisingas. Vieni prieš Rusiją nepakovosime. Ir čia taip pat tenka sutikti su R. Dargio kritika premjerui Algirdui Butkevičiui už nesuprantamai vangią reakciją į Rusijos išsidirbinėjimus. Juk ES komisija akių kaip ir neužmerkia prieš Rusijos savivalę.  Jeigu taip pasyviai vyriausybė ir toliau stebės įvykius, tai tokia pozicija siunčia ne kokius signalus ir savai tautai, ir aplinkiniams. Nes tokį pasyvumą pradedama traktuoti kaip savigarbos neturėjimą.  Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tai suvokdamas, visgi  tik užsiminė, kad ir Lietuva turi galimybę įvesti sugriežtintas patikras, bet, žinoma, šituo nesinaudos.  Rusai tuojau pat sukėlė triukšmą. Ar premjero pasyvumas ir yra reakcija į triukšmą? Pagaliau, premjeras galiausiai taip pat prakalbo apie kreipimąsi į PPO ir Briuselį.

ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas taip pat mano, kad   politiškai reaguoti ne post factum, o prieš faktą. Jis asmeniškai pasigenda aiškiai suformuluotų, prioritetinių užsienio politikos, ypač santykiuose su Rusija raiškos, kuri tarnautų žmonių interesams.

Aha, girdėjome panašius teiginius ne vieną kartą. Tačiau ką konkrečiai Lietuvos vyriausybė politiniame lygmenyje turėtų daryti kitaip? Daugiau kultūros mainų, tame tarpe nereaguoti į šlykštų melą apie sausio 13-tąją per PBK? Klausimas lieka neatsakytas.

Na, tad kokia yra antra R. Dargio  išmaniosios politikos dalis?  Belieka tik teisingai spėlioti. Tikriausiai kalti konservatoriai vis savo pareiškimais gadinę santykius su Rusija. Dabar kalta koalicinė vyriausybė nesiimanti priemonių... kokių? Pulti ant kelių? Prašyti? Šaukti, esą dabar gi mes, kairieji valdžioje?  Nusileisti Gazprom reikalavimams,  kitaip tariant atsisakyti energetinės nepriklausomybės? Vežti dolerius lagaminuose muitininkų ir žemesnio rango Rusijos pareigūnų papirkinėjimams? Siūlyti finansuoti Maskvos pastato statybas Vilniuje?  Siūlyti  perkrauti santykius su  Baltarusijos diktatoriumi  A. Lukašenka, panašiais verslininkiškai „nepolitiškais“ pareiškimais?  Juk akivaizdu, kad dirba tandemu su V. Putinu. Todėl ir stovi mūsų transportas prie sienos kilometrais.

Tad kas ta išmanioji politika per daiktas? Konkrečių pragmatiškų, nesusietų su politika „čia grynai verslas“ įrankių kaip ir nėra. Mūsų maisto prekes priima bet kuri ES narė, ir transporto nestabdo.  Taigi, reiškia – politika. Tai politika nukreipta prieš Lietuvą.  

O politikoje Rusijos reveransais bei meilikavimais nepaveiksi.  Mes jiems tik nykštukinė valstybėlę su mizeriniu eksportu ir tokiomis pat mizerinėmis investicijomis. Tad kas lieka, pone R. Dargi?  Lietuvai pasirašyti Muitų sąjungą su Rusija? Pasipiršti dalyvauti Euroazijos ekonominės sąjungos  erdvės kūrime? Tą pačią sekundę dingtų bet kokie apribojimai mūsų prekėms, garantuotai.  Ar tai turite omeny kalbėdamas apie išmaniąją politiką?

Tenka pripažinti, kad mūsų pragmatinių, gerų santykių suvokimas neracionaliai suprantamas Rusijoje. Nes Rusijoje politika tampa bet kas nešokantis pagal jų dūdelę.  O mūsų vyriausybės negali tapti Rusijos linksmintojais, jeigu ir panorėtų. Mat pone R. Dargi, toks yra mūsų valstybės, mūsų piliečių pasirinkimas – priklausyti Vakarų geopolitinei ir geokultūrinei  erdvei. Joje, dėl visą ko priminsiu, vyrauja demokratinė politinė sąranga, kurioje svarbūs susitarimai, aiškios bendravimo taisyklės,  o ne mėnulio fazės tuos susitarimus ir taisykles keičiančios. Kitaip tariant, esame civilizuotų ekonominių ir politinių santykių draugijoje. Tai gal kovokite už savo produktų rinkos plėtrą civilizuotame pasaulyje? Tikėtinai  uždirbsite kiek mažiau, bet neturėsite galvos skausmo. Ir nereikės kurti kažkokios išmaniosios politikos, bent mano akimis, kiek įtartinos.

 

Publikuota kaunozinios.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

Šiame puslapyje komentarų dar nėra.

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2023 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design