Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Ar rusakalbiai žydai mažiau verti? Jokiais būdais!

Ar rusakalbiai žydai mažiau verti? Jokiais būdais!

Paskelbta 2017 birželio mėn. 1 d. | 16 koment.

Žymės: , , , , , ,

Reikia būti piktybiškai nusiteikusiam, norint mane išvadinti rusofobu. Kreipiuosi į kai kuriuos tą melą skelbiančius rusakalbius Vilniaus žydus. Esu rusų meno visokiomis formomis gerbėjas. Asmeniškai legendinio klouno Jurijaus Nikulino kvietimu esu vaidinęs jo cirke Maskvoje. Taip pat legendinio Tagankos režisieriaus Jurijaus Liubimovo kvietimu vaidinau jo pastatyme „Meistras ir Margarita“ Švedijos Karališkajame dramos teatre. Mano keli geriausi eilėraščiai parašyti rusų kalba. Beje, rašau eiles lietuvių, rusų, švedų, anglų ir ispanų kalbomis.

Tai kas tokio baisaus atsitiko, kad pradėta piktybinė kampanija prieš mano asmenį? Ar dėl to, kad turiu pagrindo teigti, kad Simono Gurevičiaus inicijuoti VŽB pirmininko rinkimai nieko bendro su demokratiniais principais neturi? Tačiau niekas rimtai paneigti mano argumentų nebando. Tai kas belieka? Paversti pagrįstą kritiką kaltinimu, neva aš niekinu rusakalbius Vilniaus žydus. Pigu ir daugiau nieko. Tačiau, jeigu kas mano esąs be pagrindo „įtartas“, nuoširdžiai atsiprašau.

Kaltinimas yra be jokio pagrindo. Kai mūsų tėvus, senelius, tetas, dėdes žudė bet kurios Europos šalies fašistai, jiems buvo nusispjauti, kokia kalba tarpusavyje kalbėjome. Rusijoje po 1917 metų revoliucijos per pogromus sunaikinta apie 100 000 žydų . Kai Stalino įsakymu vežė Lietuvos žydus į Gulagą, nebuvo nesvarbu, kokia kalba jie tarpusavyje kalbėjo. Prieš ir po  II PK Rusijos žydai neišvengė „valymo“, gulaguose žuvo dešimtys tūkstančių Rusijos žydų.

Štai mano pareiškimas sukėlęs audrą: „Yra dar viena – mentaliteto problema, persekiojanti Vilniaus žydų bendruomenę. Tai rusiškas-sovietinis mentalitetas. Pavyzdžiui, dauguma tų 260 susirinkusių VŽB narių tarpusavyje kalbasi tik rusiškai. Jie žiūri tik Rusijos TV kanalus. Jiems nesuprantami tokie terminai, kaip antai demokratiniai rinkimai, demokratinės rinkimų ir rinkimų kampanijos procedūros.“. Aiškiai kalbėjau tik apie 260 žmonių ir pabrėžiau „dauguma“. Kitaip tariant, 2 000 Vilniaus žydų, kurių nemaža dalis yra rusakalbiai, - jų mano pareiškimas visiškai neliečia.

Kokiais motyvais rėmiausi skelbdamas minėtą pareiškimą? Norėjau paaiškinti, dėl kokių priežasčių, mano manymu, nebuvo laikomasi demokratinių žaidimo taisyklių bei nerodoma joms pagarba. Juk 260 žmonių balsavo rinkimuose, kuriuose akivaizdžiai buvo pažeisti nešališkų rinkimų principai, buvo skaldoma bendruomenė. Lengviausia buvo mano argumentus atmesti emocingai ir primityviai šūkaliojant „Gaspadin Vinokuras - padsadnaja utka Faini“. Taip pat kaltinant mane rusakalbių žydų menkinimu.

Galiu taip pat emocingai atšauti: kieno statytinis yra Simonas Gurevičius? Mat, lėšų organizuoti tokius brangius rinkimus jis neturi. Todėl, jeigu rinkimai tikrai buvo demokratiški ir skaidrūs, jis turėtų pateikti visą rinkimų finansavimo ataskaitą. Noriu žinoti, kas finansiškai parėmė S. Gurevičių, kiek jis gavo, kur gavo, ar buvo mokami mokesčiai? Skaidrūs rinkimai neįmanomi be viešos finansinės ataskaitos. Tokie yra Lietuvos įstatymai. Tačiau į šį mano pastebėjimą įžūliai atšaunama: „Mes esame bendruomenė, todėl patys galime rašyti savo įstatus“. Teigiu, kad Lietuvoje bendruomenių įstatai turi atspindėti demokratinės Lietuvos įstatymus, antraip įstatai bus neteisėti, jie veda į vidinius konfliktus bei spekuliacijas. Protingi, sugebėję atsikratyti emocijų mano oponentai, tai puikiai supranta. Mano siūlymą keisti įstatus jie priima teigiamai. Mielai su jais norėčiau bendradarbiauti bet kokia kalba. Mano oponentai nėra mano priešai.

Bet toks supratimas retas, bent kol kas. Tai matėme iš dezinformacinės kampanijos prieš Fainos Kukliansky „kvotų pakeitimo skandalo“ renkant LŽB pirmininką. Bet LŽB juridinių narių kvotos nustatytos Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu. Visi kiti ankstesni susitarimai pažeidžiantys LR Asociacijų įstatymą nėra teisėti. Skaudu? Taip, ir man taip pat iš pirmo žvilgsnio. Bet Jungtinėse Tautose JAV ir Lietuva turi po viena balsą. Kinija ir Lietuva turi po vieną balsą. Europos Sąjungoje Lietuva ir visos ES narės turi po vieną balsą, nesvarbu žmonių kiekio.

Tai kam pudrinti nesusigaudančių žmonių smegenis? Man tada atšauna: „Nenoriu Fainos, nes ji nepagarbiai elgiasi. Ji tokia ir anokia“. Kiti kaltina F. Kukliansky korupcija. Mano atsakymas kritikuojantiems LŽB pirmininkės elgesį: taip, be jokios abejonės bendraujant su bendruomenės nariais būtinas solidus, pagarbus elgesys. O tiems, kaltinantiems LŽB pirmininkę korupcija, patariu tuojau kreiptis į prokuratūrą. Jokių problemų. Taip pat niekas nedraudžia viešai kritikuoti ne tik pirmininkės veiksmus, bet ir valdybos bei tarybos atsakomybę. Baikite versti kaltę tik vienam žmogui. Tai tipiško sovietinio vergo mentaliteto pavyzdys: „Vot pridiot novij car i vsio budet chorošo“. Tikrai? Nekeičiant atgyvenusių VŽB įstatų?

Sugrįžtu prie rusakalbių ir lietuviškai kalbančių žydų temos. Esu Kauno žydas ir šioje vietoje taip pat kalbu tik savo vardu. Mano šeimos šaknys Lietuvoje apie 200 metų. Visa mano aplinka pradedant nuo senelių iki apie 40 giminių Izraelyje kalba jidiš ir lietuviškai. Kaunas toks specifinis žydų kilmės lietuvių miestas. Net garsusis šlagerių meistras Danielius Dolskis prieškariniame Kaune per pora mėnesių išmoko lietuviškai ir taip šauniai dainavo, kad jo dainos dainuojamas iki šios dienos.

Vilniuje gyvena puikiausi mūsų menininkai, mokytojai, scenografai, muzikai, dainininkai, istorikai, verslininkai, gydytojai. Visi puikiai kalbantys ir lietuviškai, ir rusiškai. Nei vienam nekilo mintis man pasiūlyti kalbėtis su jais tik rusiškai. Kai matau, kad rusų kalba kai kam lengviau bendrauti, kalbu rusiškai su malonumu. Bet kai man rusakalbis žydas, ne kinas, ne anglas, ne rusas sako, kad Rusijoje daugiau demokratijos negu Lietuvoje ir vos nepuola į atlapus? Arba priekaištaujama, kad FB poste rusų kalba pradėtoje diskusijoje kalbu lietuviškai (nors pašnekovai patys puikiai moka šią kalbą ir angliškai taip pat.). Esu net kaltinamas chamišku elgesiu, nors visose valstybėse žydai kalba tos valstybės kalba. Nesvarbu ar tai būtų prancūzų ar švedų žydai.

Man atvykus į Izraelį 1975 metais, ulpane mokytoja pasakė: „Anachnu ba aretz midabrim rak ivrit“. ( Mes Izraelyje kalbame tik hebrajiškai). Mano nuomonė yra tokia: chamiška yra reikalauti kalbėti rusų ar kita kalba, kai laisvai kalbama valstybine kalba. Jeigu man pasiūlytų kalbėtis jidiš arba hebrajiškai - suprasčiau, bet ne, spaudžiama kalbėti rusiškai. Galiausiai nusprendėme kalbėtis angliškai, nes ispaniškai nemokėjo.

Mes gyvename Lietuvoje. Mūsų vaikai Šolom Aleichemo mokyloje ne šiaip sau mokomi lietuvių kalba. Mūsų seneliai kovojo ir padėjo galvą už Lietuvą 1918 - 1920 metais. Mano senelis palaidotas Lietuvoje, mano tėvo lietuvių fašistų nužudyta mama ir mano tetos užkastos Lietuvoje. Nežinau, kur jų kapai. Tokia yra mūsų, žydų, skausminga dalia gyvenant diasporoje. Ne vien tik lietuviai fašistai žudė žydus. Žudė visoje Europoje. Tačiau į Vokietiją po Berlyno sienos griūties masėmis važiuoja žydai gyventi ir ką? Neišmoks vokiečių kalbos - negaus jokio normalaus darbo.

Tad kodėl kažkam šauna į galvą, kad Lietuvoje nereikia mokytis lietuviškai arba mokant kalbą vengti ją vartoti? Kodėl manoma, kad galima prasistumti rusiškai, kai nesi rusas ar lenkas? Prisiminkite, kad esame Lietuvos piliečiai, bet jeigu šios šalies kalbos pakęsti kažkas negali, nors puikiai moka ir Lietuvoje gyvena, tai Rusija visai šalia, jeigu ten kažkam geriau, kam kankintis? Kiekvieno laisvas pasirinkimas. Mažiausiai ko reikia šiuolaikinei, jaunai mūsų kartai yra užsidaryti žydiškame gete. Kalbų žinojimas yra kelias į pilnavertį pasaulį. (Aš kalbu septyniomis kalbomis ir dar trimis susikalbu.).

Tai tiek apie bandymą piktavališkai pridergti man norą pažeminti rusakalbius Vilniaus žydus. Taip nėra ir jie šito niekaip nenusipelnė. Juk žydas, nesvarbu kalbos yra ir liks žydu. Geriau pakalbėkime apie tikrąją demokratiją ir kaip ją įprasminti VŽB įstatuose. O tai jau atsakingas iššūkis reikalaujantis rimtų žydiškų smegenų. Patariu nepasiduoti primityvių, nesugebančių savikritiškai mąstyti demagogų sukeltoms emocijoms. Nes, kai emocijos paima viršų, protas išeina atostogų. Mes gi, nesvarbu rusakalbiai ar kalbantys lietuviškai, esame žydai litvakai, Lietuvos žydai. Mūsų bendruomenė taip ir vadinasi - Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Šito nedera pamiršti.
Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Nu kas is musu neišsilavinęs ir bukagalvis nežinau, tau Arkasha geriau žinoti. Tavo CV surašei pats, gal todėl tave išmeta is visų organizacijų ir paskutine - Etikos komisija socdemu o greitu laiku ir iš pačios partijos. Taip pat CV nera duomenu kad Faina palaikai nes sunus gauna finansine pagalba mokslams. Vien tai kad savo bloge leidai įžeidinėti kitus ir tuo labiau žydą tai tik dar karta rodo kad Š.... geriau nejudinti Tai ir nejudinsiu. Shabbat Shalom Arkasha

  Publikavo Draugas, 2017 birželio mėn. 09 d. 10:29 (prieš 4 metus)

 • Nemėgstu bukų, neišsilavinusių žmonių. Kai toks žmogus yra neišsilavinęs žydas, man tampa gėda dėl savo tautiečių. Todėl per Yom Kipurą atsiprašysiu už visus bukagalvius. Susipažinkite su mano CV, nereikės skleisti melo, išgirsto iš kitų bukagalvių. PS. IDF tarnavau 1 metus 1978-1979 m.m. Skaitykite mano CV, ten viskas surašyta. Kreipkitės į Izraelio kariuomenės archyvą ir gal bent kiek pakilsite iš bukagalvių kastos. Atsakymo nereikia :)

  Publikavo Arkadijus Vinokuras atsakymas "Draugas", 2017 birželio mėn. 06 d. 12:35 (prieš 4 metus)

 • Уважаемый Draugas, Аркадий просто шут, на которого уже никто не обращает внимания. Вот его высказывания о президенте Литовской Республики: https://www.obzor.lt/news/n5154.html
  Шутам, во все времена, было можно всё, даже оскорблять президента . Клоун Аркаша не исключение. Но своим дележом евреев и копанием в их крови, шут и его кукловод перешли черту даже шутовства. Такие, близкие к фашистским, высказывания как позволили себе они, допускать и пропускать мимо ушей - нельзя.

  Publikavo Grigorij, 2017 birželio mėn. 05 d. 13:19 (prieš 4 metus)

 • Arkadijau sveikinu, Jus sėkmingai išmetė ir Socdemų Etikos komisijos. Net tarp Lietuvos klounu (o tai garbinga profesija) jus esate vardinamas kaip skandalistas. Sakysiu ne tik savo nuomonę bet tų kurie jus pažįsta daug daug metu - jus didesnis antisemitas nei bet kas kitkas. Jus kaip ir jus sunų globojanti Faina (apie renta mokslams yra žinoma) esate paskirstė LT žydus ir savus ir ne, o kadangi esate populistas- tai Rusofobija ir Putinizmas tapo madingu įrankių Jūsų rankose. Esu žydas ir mano šeimoje kalbama lietuviu ir rusu kalbomis. Aš buvau ir esu Lietuvoje o jus tuo metu kai reikėjo įrodyti palankumą valstybėj buvote Švedijoje. Taip pat melas kad tarnavote Israelio kariuomenėje 3 metus. Todėl labai prašau nustoti šmeižti Lietuvos žydus, jų šaknys ir teisę kalbėti taip kaip jie nori. Manau jus nevartąs net minutės mano laiko, bet parašiau tai nes blogą skaito ir tie kurie nepažįsta tokio kaip jus.

  Publikavo Draugas, 2017 birželio mėn. 05 d. 11:13 (prieš 4 metus)

 • Я ни с кем не общаюсь, даже не знаю людей о которых вы говорите. Если завели свой блог, то потерпите и почитаете, что о вас думают. Но я вам все сказал. Успехов в творчестве (клоунаде).angeren

  Publikavo , 2017 birželio mėn. 04 d. 13:41 (prieš 4 metus)

 • Ta mano nuomonė nėra joks "opravdanije". Tiesiog sudėliojau taškus, ten kur reikia. Padėkite emocijas, nes mastote štampais ir kažkur išmoktais stereotipais. Tikriausiai bendraujate su L. Kaplanu ir Lipšitsu? Jeigu taip, sėkmės, Jums čia nėra kas veikti :)

  Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2017 birželio mėn. 04 d. 12:32 (prieš 4 metus)

 • Меня ваши уставы и разборки не интересуют. Делить деньги, пилить, откатывать, воровать - это было и будет всегда, везде и при всех. Мне не восемь лет и я понимаю, что с этим практически невозможно бороться, единственное, можно это минимизировать. Но тех кто делит евреев на сорта, я считаю надо гнать поганой метлой ото всюду. Причём гнать быстро и жёстко.

  Publikavo Grigorij, 2017 birželio mėn. 04 d. 10:38 (prieš 4 metus)

 • Ни с кем я вас не путаю. Прекрасно знаю вас и ваше "творчество". Верху вы написали оправдание, но перед этим вы написали в фейсбуке много гадостей. Оскорбили массу совершенно незнакомых вам людей, меня в том числе. Вот и сейчас начинаете свою песню "совету кагебисту" ..... хотя если кто и похож на "совету кагебисту" и антесимиту, как сейчас оказалось - так это вы и ваш кукловод. Не позорьтесь, Аркадий, не пишите лучше. Ну ..... или когда говорите и пишите, помпон на нос оденьте, смешнее будет ;).

  Publikavo Grigorij, 2017 birželio mėn. 04 d. 10:17 (prieš 4 metus)

 • Grigorijau, Jūs mane su kažkuo painiojate. Aš neskiriu žydus į geresnius ar blogesnius dėl kalbos ar ko kito. Aiškiai parašiau viršuje ir tai yra MANO nuomonė. Dėl VŽB įstatų keitimo atveju mano nuomonė taip pat nepakito: juos būtina keisti taip, kad jie atitiktų demokratinės valstybės įstatymus. Ir paskutinis klausimas, Grigorijau: kur parašyta, kad už paramą būtina parduoti sielą? Baikite kitaip manančius šmeižti. Atsikratykite sovietinių kagėbistų įpročių, bus lengviau gyventi. Turintys kitokią nuomonę nebūtinai turi būti verčiami priešais, ar ne taip?

  Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2017 birželio mėn. 04 d. 09:41 (prieš 4 metus)

 • Спасибо, что не попросили евреев без литватской крови и не говорящих на литовском языке, нашить на лацкан какой-нибудь специальный символ. Но судя по риторике, дойдёт и до этого, если никто эту вакханалию не остановит.

  Publikavo Grigorij, 2017 birželio mėn. 04 d. 06:12 (prieš 4 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2021 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design